İletişim ve Sipariş İçin: (0212) 446 5958
Düğün Yemeği Mekanları Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
İletişim ve Sipariş İçin: (0212) 446 5958

Gerek iki kişinin gerekse de ailelerinin en mutlu günlerinden birisi de düğün günü olsa gerek. Ancak bu mutlu günün telaşından ve stresinden çoğu zaman taraflar, hatta gelinle damat bile bu güzel günün keyfini tam anlamıyla yaşayamıyorlar. Bu zor durum yemekler, davetliler hatta düğün için ayarlanan mekan için birçok endişeyi de beraberinde getiriyor. Bunların içinden belki de en zorlu olanı da düğün yemeği mekanları arasından birini seçmek oluyor. Öyle ya haberlerde bazen görmüşsünüzdür “düğün yemeği” yüzünden zehirlenenleri.

Düğün Yemeği Mekanları ve Önemi

Özellikle büyük şehirlerde düğünler artık yemeksiz de olabiliyor. Hatta sade bir tören yapılıp ardından nikah sonrası yemek adı ile yakın çevreye güzel bir yemek verilebiliyor. Bu giderek yaygınlaşan bir hale geldi. Ancak hala taraflar davetlilerine yemek ikram etmek istiyor. Hatta yemek olmasa bile en azından atıştırmalık bir şeyler misafirlere ikram ediliyor. Genelde köy veya başka derneklerin üyeleri düğün yemeği mekanları alternatifi olarak kullanılıyor. Ancak bu mekanlar gerek üretim gerekse servis açısından ne kadar sağlıklı olacak?

Düğün Yemeği Mekanları Seçerken Dikkat Edilecekler

Düğün ciddi bir iştir. Hele ki yemek ikram edilecekse düğünler daha da özel ve bir o kadar da zorlu olurlar. Bu yüzden yemekli düğün daveti verecekseniz bazı özelliklere dikkat etmelisiniz.

  • İlk olarak davetlilerinize vereceğiniz yemek menüsünü seçin.
  • Eğer menüde tavuk varsa dikkatli olmalısınız. Tavuğun nasıl pişirildiğini öğrenin. Burada dikkat edeceğiniz iki temel kural var.
  • Birincisi Çiğ tavuk ile pişmiş tavuk için aynı kap kullanılmamalı. Çünkü tavuk eti doğası itibariyle daha çabuk bakteri üremesine uygundur. Bunu istemezsiniz.
  • İkincisi tavuğun tam pişmesidir. Az pişmiş kırmızı et olur ancak tavuk için bu durum çok tehlikeli olacaktır.
  • Ayrıca tavuk etinin soğuk olarak gelmesi gerekir. Mesela tavuklu pilav menüsü sipariş ettiniz. Tavukların ayrı bir kapta ve soğuk olarak gelmesi gerekir. Hatta piştikten sonra soğutulup ondan sonra tiftiklenip biraz daha havalandırılması en doğrusu olacaktır.
  • Servis edilirken sıcak pilavla buluşan tavuğu tekrar ısıtmaya çalışmayın.

Tüm bunların dışında düğün yemeği mekanları seçerken havadar bir yer olmasına özen gösterin. Zaten düğün salonlarının maalesef çoğunda havalandırma büyük sorun olabiliyor. Bir de siz yemeği böyle bir ortamda vermek istemezsiniz.