İletişim ve Sipariş İçin: (0212) 446 5958
Düğün Yemeği Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
İletişim ve Sipariş İçin: (0212) 446 5958

Düğün yemeği çoğu zaman tam anlamıyla düğünden daha da önemli olabiliyor. Öyle ki misafirlerin eğlenmesi ya da düğünün güzel geçmesi buna bağlı olabiliyor. Doğrudan ya da dolaylı olarak misafirlerinizin karnı tok olduğunda hem onlar hem de siz mutlu oluyorsunuz. Zaten kadim geleneklerde her zaman düğünlerde yemekler yapılırdı. Hatta masallarda vurgulanan

Kırk gün Kırk Gece Düğün Yapıldı….

gibi cümleleri duymuş ya da okumuşsunuzdur. En azından bunu eski Türk filmlerinde görmüşsünüzdür. Ancak büyük şehirlerde günümüz düğün anlayışı değişse de tamamen köklerinden kopmuş değil.

Düğün Yemeği Seçmeden Önce

Düğün yemeği seçmeden önce basitçe mekanı seçmeniz gerekir. Genel olarak düğün salonları olsa da İstanbul ya da diğer büyük şehirlerde yeterli alanı olanlar açık alanda düğün yapmayı tercih ediyor. Ancak hangisini seçerseniz seçin sonuçta yemek kadar mekan da önemli. Bu konuda dikkat edilecekleri kısaca;

  • Ulaşımın kolay olması,
  • Etrafının temiz olması, en basitinden çöp konteyneri ya da kokusuyla rahatsız edecek bir şeylerin olmaması,
  • Güvenli bir alanda olması, unutmayın ki düğünde çocuklar da olacak ve bunlar etrafta koşturacak. Bu yüzden onların düşeceği ya da yaralanacağı şeyler olmamalı ve buna karşın önlem alınmalı.
  • Geç saatlerde düğün sürecekse aydınlatmanın iyi olması gerekir ki bir kazaya neden olmasın.

olarak sıralayabiliriz. Bu şekilde daha güzel ve sorunsuz düğünün ilk kısmını tamamlamış olursunuz.

Düğün Yemeği İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Düğün yemeği seçerken dikkat edeceğiniz temel kriter sağlık olmalı. Sonuçta kimse düğünlerde konuklarını zehirlemek ya da hasta etmek istemez. Diğer konu olan fiyat ve hizmet ise sağlıktan sonra gelir. Düğünlerde yemek için dikkat edeceğiniz konulara gelince;

  • Tavuklu pilav ya da tavuk etiyle yemek dağıtacaksanız tavuğun nasıl pişirildiğine dikkat edin. Özellikle çabuk bozulan yapısı ve sağlık sorunlarına daha elverişli olmasıyla tavuklu yemekler daha çok özen ister.
  • Ayrıca pişen yemeğin servis edileceği zamana kadar nasıl saklandığı da önemlidir. Eğer hemen servis edecekseniz sorun yok ancak aradan zaman geçecekse dikkat etmelisiniz. Özellikle tavuk haşlandıktan sonra ağzı açık bir şekilde soğumalı ve öyle servis edilmeli.
  • Bir diğer önemli sorun da çiğ tavuk ile pişmiş tavuğun kesinlikle aynı kap ya da elle temas etmemelidir.

Bunlara dikkat ettiğinizde güzel bir düğün sizlerin olacaktır. Davet Pilavı olarak tüm bu özelliklere ve daha fazlasına çok daha fazla özen gösterdiğimizden emin olabilirsiniz.