İletişim ve Sipariş İçin: (0212) 446 5958
İyi Bir Mevlit Organizasyonu İçin Mevlit Pilavı Nasıl Olmalı?
İletişim ve Sipariş İçin: (0212) 446 5958

Cenaze ya da Mevlitlerde İyi Pilavın Püf Noktası

Kültürümüzün değişmez parçalarından birisi ekmek ise diğeri de kuşkusuz pilavdır. Öyle ki ekmeği kutsal bile sayarız. Hatta “ekmek parası”, “ekmeğini taştan çıkarmak”, “eli ekmek tutmak” gibi daha sayısız pek çok deyimimizde doğrudan ekmek geçer. Peki ama pilav bunun neresinde? Tabi ki mevlit pilavı gibi ya da düğün pilavı gibi önemli olaylarda kullanılan yemeklerde pilavımızı görebilirisiniz. Hatta sofralarımızda zaten mütemadiyyen görüyorsunuzdur.

Mevlit Pilavı ve Pilavın Kalitesi

Her şeyin bir inceliği vardır. Öyle ki en basit şey bile aslında yıllarca çalışmanın ve birikimin ürünüdür. Hatta o önemsiz gibi görünen detaylar işinizi baş tacı da edebilir işinizi çöpe de atabilir. İşte bu yüzden her ne kadar büyük ya da küçük de olsa yaptığınız işi güzel yapmaya çalışmalısınız. Mesela pilavı ele alalım. Basit bir su ayarını düşünün. Çok su kouyarsanız pilav lapaya döner. Az su ise çiğ bir yemeğe dönüşecektir. Peki bunları mevlit pilavı ya da düğün yemeğinizde görmek ister miydiniz?

Kaliteli Pilavın Sırrı

Her işte olduğu gibi pilavın da ilk sırrı kaliteli malzemedir. Sonuçta ne kadar kalitesiz olursa olsun o malzemeyle bir noktaya kadar çalışabilirsiniz. sonrası tüm emeklerinizin boşa gideceği bir hüsran olur. Mevlit pilavı diye bazen tabağınızdaki şeyi nasıl yediğinizi bir düşünün. Pirinç pilavı yaparken iki temel teknik kullanılır. İlkinde pirinçler yağda iyice kavrulur. Ancak bir iki dakika değil daha fazla. Bu işlem pirinçlerin saydamlaşmasına kadar yapılır. Ki hem uzun hem de maliyetli bir işlemdir. İkincisi ise doğrudan pirinçleri haşlamaktır. İkinci yöntem daha kolay üstelik yağla daha az işlendiği için pirinçlerin daha sağlıklı olmasına da imkan veriyor. İlk tekniğin bir dezavantajı da iyi kavrulmayan pirinçlerin kıvamının ve renginin de çok hoş olmaması. Bu halde pirinçler ya sert durur ya da tam pişmediği için hem yağını salar hem de tane tane olmaz. Elbette bu da hem görüntü hem de tat olarak hoşa gitmez. İkinci yöntemde ise kaynayan suya atılan pirinçler daha çabuk pişer ve tane tane olur. Davet Pilavı olarak her zaman kaliteli ve lezzetli pilavlar için ikinci yöntemle sizlere harika lezzetler sunuyoruz.