İletişim ve Sipariş İçin: (0212) 446 5958
Ramazanda Beslenme Alışkanlıkları ve Sağlık
İletişim ve Sipariş İçin: (0212) 446 5958

Yine ramazan ayına gireceğiz ve artık duymak istemeyeceğimiz tartışmalar başlayacak. Bazen bu tartışmalar ramazan ayının manevi güzelliğinin önüne de geçmiyor değil. Öyle ki sakız mevzusu gerçek manada sakız gibi her sene karşımıza çıkıyordu bir dönem. Ancak bu tartışmaların içinde özellikle hasta, yaşlı ya da bazı nedenlerden dolayı sağlığına dikkat etmesi gerekenler var. Özellikle o guruptakiler için bu tartışma bir magazin objesinden öteye geçiyor. Ramazanda beslenme alışkanlıkları ve sağlık bunların dışında çalışanlar, özellikle açık havada çalışanlar için de önemli.

Razamanda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazanda beslenme alışkanlıkları ve sağlık için öncelikle vücut için temel ihtiyaç olan suyu eksik etmeyin. Oruçluyken içemediğiniz suyu iftar ile sahur arasında içmeye çalışın. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise yemeklerde her ne kadar sevseniz de acıyı, ekşiyi ya da tuzluyu aşırıya kaçırmayın. Zira gün içinde susatacaktır bunlar. Eğer çok seviyorsanız ve illa ki yemek istiyorsanız birkaç önerimiz var.

Yemek Yemeden Önce

İftarda doğrudan su içerek bir başlangıç yaparsınız. Ancak suyun çok soğuk olmaması daha sağlıklı olacaktır. Bunun için mesela büyük bardak bir ılık su ile başlayabilirsiniz.

  • Ayrıca suyun hepsini tek seferde bitirmeye de çalışmayın. Sünnet olduğu gibi üç yudumda içebilirsiniz.
  • Dilerseniz suya biraz limon da sıkabilirsiniz. Bu size hem “C” vitamini takviyesi yapacaktır. Hem de limondaki alkali mineraller ile gün içinde kaybettiğiniz minerali size geri kazandıracaktır. Ramazanda beslenme alışkanlıkları listenize bunu ekleyebilirsiniz. Hatta bazı uzmanlar bu şekilde limonlu su içmeyi her sabah tavsiye eder. Öyle ki sağlıktan zayıflamaya kadar her alanda yardımcı olduğunu söylüyorlar. Siz de deneyebilirsiniz.
  • Bunun dışında yemeğe hemen başlamayın. Biliyoruz bu çok zor. Bundan önce hafif bir çorba suyla midenizi yatıştırın. Böylece daha az yer ve daha rahat edersiniz. Yoksa iftar sonrası yorgunluk başlar ve gece boyunca rahatsız olabilirsiniz.
  • Ayrıca yemeklerinizi her zaman olduğu gibi iyice çiğneyin. Bu hem sindirime yardımcı olur hem de daha sağlıklı bir beslenme şeklidir. Hatta çiğnerken yemeklerin lezzetini daha çok alacaksınız.